NAREDNIH DANA PROLEĆE U SRBIJI

Narednih dana biće pretežno sunčano i toplo, ali nas posle 10. marta čeka postepena promena vremena, navodi meteorolog amater Marko Čubrilo.

  • Prema sredini meseca moguće je jače pogoršanje i jače zahlađenje – kaže Čubrilo na svom Fejsbuk nalogu i dodaje da je sve izvesnije naglo slabljenje zapadnih vetrova, njihovo okretanje na istočne i neobično rani, sezonski kraj, polarnog vrtloga.

Narednih dana, ističe, čeka nas pretežno sunčano i toplo vreme sa temperaturama iznad proseka za ovaj deo godine:

  • Povremeno će biti umerene oblačnosti ali se padavine ne očekuju. Vetar slab, prema kraju nedelje umeren južni i jugoistočni. Jutarnji minimumi od -2 do +6, a dnevni maksimumi od +12 do +19, lokalno i oko +22 stepena Celzijusa. Prema samom kraju nedelje na jugozapadu i jugu češća će biti pojava kiše i to će označiti početak postepene promena vremena koja sledi u narednim danima.

Od 10. do 13. marta biće „i dalje relativno toplo uz maksimume od +8 do +18 stepeni Celzijusa, ali uz povremenu pojavu kiše i prvih pljuskova uz moguću grmljavinu“.

https://www.facebook.com/marko.cubrilo1/posts/10233061420184876?ref=embed_post

Vetar pojačan, povremeno i jak, južnih smerova. Najčešća pojava padavina nad južnim, jugozapadnim, severozapadnim i delom središnjim oblastima regiona. Negde oko 12. marta stoji signal za formiranje jakog anticikona u širem prostoru od Grenlanda preko Severnog mora i to bi uslovilo spuštanje osetno hladnijeg vazduha uz Skandinavije po istočnoj periferiji ovog sistema – kaže dodajući da bi to iznad Alpa i jugoistočne Evrope moglo rezultirati nizom brzopokretnih ciklona koji bi ka nama polako transpotrovali osetno hladniji vazduh te bi sredinom meseca bilo relativno hladno uz česte padavine, a na planine bi se vratio sneg, koji bi prema trenutnoj sinoptici bio ponegde moguć i u nizijama.

Signal za naglo slabljenje zapadnih vetrova i njihovo prelaženje na istočne i dalje stoji negde posle 12. marta i to bi bilo posledica SSW procesa koji je u toku. Neobično je to što za sada dugoročan signal ne daje mogućnost vraćanja vetrova na zapadne, što u praksi znači da je polarni vrtlog 2024/25 verovatno jako rano završio svoju aktivnost ove sezone, jer u proseku negde krajem aprila, sa zagrevanjem severne hemisfere, dolazi do njegovog sezonskog nestanka i on se ponovo formira početkom septembra. Sad, videćemo koliko će taj proces, koji je ipak vezan za stratosferu uticati na vreme, koje se odigrava u sloju ispod (troposfera), ali ovako rano raspadanje polarnog vrtloga bi Evropu moglo učiniti „ranjivom“ za kasne, hladne prodore jer bi hladnoća sa Artika znato lakše dopirala da nižih geografskih širina ukoliko nema jakog polarnog vrtloga da hladnoću „zaključa“ iznad pola kao što je to bilo slučaj većeg dela ove zime – navodi on dodajući da naredni dani svakako donose pravo proleće, a prva prva pretnja kasnim naletom hladnoće je moguća prema sredini meseca.

U Srbiji danas tokom dana biti sunčano i toplo za ovaj period godine, a temperature će se kretati od minus dva do 23 stepena, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod. Duvaće slab, južni i jugoistočni vetar, u donjem Podunavlju i umeren. U Beogradu će nakon hladnog jutra, tokom dana biti sunčano i toplo za ovaj period godine, a najviša dnevna temperatura biće oko 21 stepen. U narednih nedelju dana vreme će biti toplo za ovaj period godine, u većini mesta uz najvišu dnevnu temperaturu od 17 do 22 stepena.

Espreso/Kurir

Foto: Zorana Jevtić

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *