Sistem ulaska i izlaska iz EU, automatizovani IT sistem za registrovanje putnika iz zemalja koje nisu članice EU, trebalo bi da stupi na snagu 10. novembra, najavila je evropska komesarka za unutrašnje poslove i migracije Ilva Johanson.
Evropski dopisnik N1 Nikola Radišić objašnjava da se radi o sistemu sačinjenom iz dva dela i da njegov prvi deo, poznatiji kao EES počinje s radom 10. novembra, a služiće – da se prijavite na put i biće potpuno besplatan. U pitanju je automatizovani sistem za registraciju ulaska i izlaska iz EU.
Dakle, biće potrebno da odete na web sajt ili mobilnu aplikaciju i biće vam potreban putni dokument, kao i biometrijski podaci.
Time će se kontrolisati kada ulazite i izlazite iz EU. Biće potrebno da se prijavite za putovanje, ili kao da kažete: „Dobar dan, ulazim u EU i biću u njoj neko vreme, maksimalno 90 dana u okviru 180 dana“, objašnjava Radišić.
Sistem je namenjen svima koji nisu iz EU+, odnosno država EU, Islanda, Lihtenštajna, Norveške i Švajcarske.
Biće vam potrebni osnovni i biometrijski podaci:
- putni dokument (ime, prezime, datum rođenja itd)
- biometrijski podaci (otisci prsta, prepoznavanje lica)
- vreme ulaska i izlaska iz EU
- eventualno – podaci o zabrani putovanja
Prijava je besplatna, ali se mora obaviti pre svakog putovanja. Bitno je naglasiti da izmena u viznom režimu nema i da je ovo samo način prijavljivanja za putovanje.
Njime se zapravo ukidaju pečati u pasošima, a biće omogućena šira upotreba automatizovanih prelazaka granice.
Suština svega je u boljem praćenju i ubrzavanju prelaska granice, a sva fama oko toga da se ovim sistemom ponovo uvode vize jednostavno nije tačna, ističe naš dopisnik.
Dakle, ako niste dobili zabranu ulaska u EU, ako niste kriminalac i niste izvršili krivično delo, nemate čega da se bojite.
Novo pravilo moglo bi da ima i pozitivnu primenu u kontekstu ubrzavanja putovanja građana, objašnjava naš dopisnik.
Drugi korak ETIAS – od sredine sledeće godine, plaćaće se sedam evra
Međutim, ovo nije sve, to je prvi korak koji je besplatan za sve, a drugi korak je poznatiji kao ETIAS i njegova primena se očekuje u prvoj polovini naredne godine, ali ne odmah, već uz prelazni period od šest plus šest meseci.
Sistem ETIAS će, naime, biti operativan najranije sredinom sledeće godine i on je nešto komplikovaniji i predviđja izdavanje dozvole za putovanja i ne predstavlja samo prijavu za put, već se radi provera putnika.
Sistem ETIAS ne prikuplja biometrijske podatke, za razliku od EES-a, a povezan je sa pasošem. Važi tri godine ili do isticanja pasoša, a koštaće sedam evra.
U okviru njega za nekoliko minuta dobijate dozvolu za put – ukoliko ne postoje zakonske prepreke za to.
Ako nema potrage za vama, ako vam nije zabranjen ulazak u EU i slično – ako se ne bavite kriminalom, opet nemate razloga za brigu.
Procedura može da traje i duze, čak do 30 dana i zbog toga se preporučuje da se procedura obavi unapred, a ne dan pre puta.
Suština ovog sistema je da se vrše provere ko ulazi u EU, koliko dugo ostaje unutar unije i slično.
U pitanju je klasična kontrola migracija koja do sada nije postojala, a u EU nisu imali podatke ko je sve u državama članicama i koliko ostaje. Naime, nije postojao centralizovani sistem.
Važno je naglasiti da u pitanju nije izdavanje viza i da vize i dalje nisu potrebne.
Dopisnik N1 zaključuje da od novembra počinje da se primenjuje samo registracija putovanja, a od sledeće godine i izdavanje dozvola za put, uz prelazni period od šest meseci.
Vize i dalje neće biti potrebne, ali na granicama – kao i do sada – i dalje mogu da vam odbiju ulazak u zemlju EU.
Izvor – N1/Nova.rs
Foto – Nova.rs