Poslodavci i dalje tragaju za zanatlijama, poput vodoinstalatera, vozača ili kuvara, koji su ujedno i dobro plaćeni, izjavio je za RTS Miloš Turinski sa sajta „Infostud“. Ističe da je visina plate kao kriterijum za traženje posla izbila na prvo mesto, u odnosu na prethodne godine kada je bila na trećem ili četvrtom. Nove generacije danas traže da poslodavci čuju njihov stav, te da uče i napreduju, kao i da imaju dobar odnos sa kolegama, ukazao je Turinski.
U prvih sedam meseci ove godine tržište rada u našoj zemlji pokazalo je izvesnu stabilnost, pokazuju podaci sajta Poslovi Infostud.
Najdeficitarnija zanimanja su i dalje u zanatskim i nižekvalifikovanim sektorima.
Miloš Turinski iz Infostuda kaže za RTS da stabilnost na tržištu rada znači da se dobro posluje, te da ne postoji kriza, kao i da su poslodavci u potrazi za kvalifikovanim radnicima.
„Najtraženije su oblasti trgovine, prodaje, IT, administracije i mašinstva, ali su najtraženije pozicije i zanimanja u ovom periodu niže kvalifikovane. Traže se, u prvih pet – magacioneri, vozači, administrativni i radnici u proizvodnji“, ističe Turinski.
Izazovi i plate
Prema njegovim rečima, izazov su i dalje zanatska zanimanja koja su u velikom deficitu, poput vodoinstalatera i kuvara, ali se sa druge strane blago povećao broj upisa mladih u zanatske škole.
Turinski, takođe, ističe da je visina plate istovremeno po važnosti izbila na prvo mesto, s obzirom na inflaciju, dok je prethodnih godina bila na trećem ili četvrtom.
„Plate variraju. Deficitarni poslovi su dobro plaćeni, poput vodoinstalatera čija je prosečna plata oko 120.000 dinara, ali može da bude i viša. Kod kuvara zavisi i od pozicije, odnosno senioriteta, da li ste na primer šef kuhinje kada plata može da ide i do 300.000 dinara„, ukazuje Turinski.
Govoreći o oglasima za osobe sa invaliditetom, Turinski kaže da se broj poslova za njih, nažalost, nije povećao, ali postoji stabilnost, odnosno između šest i sedam odsto.
Izvor : Espreso / RTS / Prenela: J.N.
Foto: Profimedia