ŠTA POKRIVAJU SUBVENCIJE ZA ENERGETSKU OBNOVU STAMBENIH ZGRADA?

Prošle godine u Srbiji je broj građana koji sami proizvode struju povećan sedam puta. Mnogi su za solarne panele iskoristili državne subvencije, a novi krug podrške domaćinstvima i za to i druge mere energetske efikasnosti gradovi će pokrenuti do proleća.

U toku je i realizacija prvog projekata energetske sanacije čitavih stambenih zgrada.

U protekla tri javna poziva, državne subvencije za zamenu stare stolarije, kotlova ili izolaciju iskoristile su 24.000 domaćinstava. U Vladi računaju da će se kroz petogodišnji program podrške taj broj utrostručiti.

Građani su uvideli značaj energetske efikasnosti za smanjenje potrošnje energije i leti i zimi, pa i sami primenjuju mere.

Zgrada/Ilustracija
Zgrada/Ilustracijafoto: Printscreen/Youtube/Sibiu Independent

„Ranije mi je bila drvena stolarija sada sam stavio pe-ve-ce. I zaista osećam da je dosta bolje u stanu, nema više duvanja, nema više hladnoće“, navodi jedan od anketiranih graćana, dok njegova sugrađanka kaže da je izolacija zgrade jako bitna.

Subvencije za više mera i do 65 odsto

Subvencija pokriva do 50 odsto troškova, a građani mogu istovremno konkurisati za zamenu stolarije, kotlova, izolaciju i postavljanje solarnih panela.

Do sada je samo solarne panele na krovove instaliralo 2.700 domaćinstava i preduzetnika.

„Ohrabrujemo građane da ako se prijave za dve mere, da će imati i 65 odsto subvencija ukupno. I proces priključenja je znatno ubrzan. Radićemo još na merama i procedurama da budu još efikasnije i da pre svega građani imaju interes i finansijsku pomoć od strane države ukoliko se odluče na ovaj korak“, navodi Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike.

Dubravka Đedović Handanović
Dubravka Đedović Handanovićfoto: Printscreen/youtube/PRVA

Ko može da konkuriše

Prvi put u našoj zemlji pokrenut je i projekt energetske obnove čitavih stambenih zgrada. Za te subvencije mogu konkurisati isključivo stanari starih zgrada priključenih na toplane, jer su one i najveći rasipnici energije.

„Ovo je izuzetno afirmativan način u kom praktično, kroz ovaj program, možemo da saniramo najneefikasnije objekte i onda da stvorimo uslove da čitav jedan sistem pređe na naplatu po potrošnji“, kaže Dušan Macura, predsednik Upravnog odbora Udruženja toplana Srbije.

Do kraja februara biće završeno prijavljivanje u svih 16 gradova i opština, a do sada se prijavilo 1.500 stambenih zajednica.

Izvor : Espreso/RTS/Ružica Vranjković/Prenela: N.J.

Foto: Beta / Ljiljana Stupar

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *