Ukoliko u jutarnjim satima primetimo da je neko nama blizak zbunjen, da ne može da stoji i hoda, govori nerazumljivo ili konfuzno, ima poremećaj vida i vrtoglavicu, slabost ili utrnulost ruke ili noge, vrlo je verovatno da se radi o moždanom udaru. U tom slučaju treba brzo reagovati i pozvati hitnu pomoć.
Čak 25 odsto infarkta mozga javlja se u ranim jutarnjim satima, između 6 i 9 h, iz složenih razloga poremećaja u radu kardiovaskularnog sistema.
Jutarnji infarkt mozga najčešće imaju osobe sa hroničnim bolestima koje su rizik za pojavu moždanog udara, oni koji se bore sa epizodama respiratornog zastoja i hiperventilacije (opstruktivna apnea u snu), oni koji boluju od srčanih bolesti, ateroskleroze, poremećaja koagulacije krvi, dijabetesa.
Da do ovoga ne dođe, najbolja prevencija su redovni pregledi kardiologa, redovno uzimanje terapije, praćenje pritiska i šećera i vođenje zdravog načina života.
Više od ljudi 25.000 godišnje doživi šlog
U Srbiji godišnje više od 25.000 osoba doživi šlog, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut„. Moždani udar je drugi najčešći uzrok smrti i glavni uzrok invaliditeta kod odraslih, a ono što posebno zabrinjava lekare je što se starosna granica stalno pomera i što sada među pacijentima ima sve više mladih ljudi.
Pripremila: Nataša Radosavljević
Kurir.rs
Foto: Profimedia