Obrenovac, 06.07.2022

LEÄŒE ALERGIJU, ALI IZAZIVAJU GLAVOBOLJU


Izvor: Novosti - Specijalni dodatak Doktor u kući,Lokalne novine | Obrenovac, 16.06.2020.
Antihistaminici mogu doneti nevolje

Foto::Ilustracija/Pixabay.com


Lekovi protiv alergija - antihistaminici, uspešno otklanjaju alergijske simptome, ali, kao i svi drugi lekovi, mogu da ispolje neželjena dejstva. S obzirom na to da se kupuju bez recepta, mnogi pacijenti, kada se pojavi neki od nusefekata, ne pripisuju to antialergijskoj terapiji, već posumnjaju da imaju drugi zdravstveni problem. Zato, ukoliko pijete antihistaminike a Äesto se umorni, suše vam se usta i imate Äeste glavobolje, potražite pomoć lekara.

Profesor dr Slobodan Janković, farmakolog KliniÄkog centra u Kragujevcu, kaže da se antihistaminici dele na prvu i drugu generaciju:

- Antihistaminici prve generacije (prometazin, hlorfeniramin, difenhidramin, dimenhidrinat, hidroksizin i drugi) prodiru u centralni nervni sistem i deluju na veliki broj razliÄitih receptora, pa zato mogu da izazovu pospanost, zamor, sušenje usta, otežano mokrenje kod muškaraca sa uvećanom prostatom, pojaÄanje apetita i porast oÄnog pritiska. S druge strane, antihistaminici druge generacije (loratadin, cetirizin, levocetirizin, feksofenadin i drugi) slabo prodiru u centralni nervni sistem i daleko reÄ‘e izazivaju centralne efekte, obiÄno manju pospanost ili glavobolju.

Promene klimatskih uslova dovele su do toga da je polen biljaka gotovo neprestano u vazduhu, tako da mnogi koji su alergiÄni moraju da piju antihistaminike bez prekida.

- Studije njihove dugotrajne primene u preporuÄenim dozama nisu zabeležile ozbiljna neželjena dejstva, sem sporadiÄno, a u sluÄaju predoziranja uglavnom ne dolazi do fatalnog ishoda. Zato se antihistaminici druge generacije danas preporuÄuju kao prvi izbor u leÄenju hroniÄne urtikarije i alergijskog rinitisa. Ipak, bezbednost primene antihistaminika druge generacije u veoma visokim dozama - i do Äetiri puta višim od preporuÄenih, još nije ispitana - kaže profesor Janković.

Poslednjih godina, a naroÄito sada, u epidemiji virusa korona, poÄeo je da se istiÄe znaÄaj antihistaminika kao lekova koji deluju antivirusno.

- Nekoliko studija je pokazalo antivirusno dejstvo antihistaminika prve generacije, pre svega pomoću teoretskih modela i ispitivanja na izolovanim tkivima ili životinjama. Efekat je uoÄen protiv virusa hepatitisa C, influence, ebole i još nekih virusa. MeÄ‘utim, još je dalek put do prave istine, odnosno do odgovora na pitanje da li antihistaminici mogu da imaju znaÄajan antivirusni efekat kod infekcija ljudi i da li će taj efekat, ako postoji, moći da se iskoristi u leÄenju. U meÄ‘uvremenu, nikako ne treba na svoju ruku koristiti ove lekove kod virusnih infekcija, jer je Agencija za lekove jedina merodavna ustanova u Republici Srbiji koja može da odobri primenu bilo kog postojećeg leka za neku novu indikaciju - kaže profesor Janković.

LOKALNA PRIMENA

Antihistaminici mogu da se piju kao tablete, a postoje i u vidu rastvora ili spreja. Tada se stavljaju u oÄi i ubrizgavaju u nos. U sluÄaju lokalne primene, neželjni efekti gotovo da ne postoje.





Lokalne Novine Obrenovac


Vuk Ilić PR Agencija za izradu i održavanje WEB portala LOKALNE NOVINE Obrenovac
Portal LOKALNE NOVINE je javno internet glasilo registrovano pod brojem : IN 000333
Upotreba autorskog materijala objavljenog na stranicama ovog portala dozvoljena je uz obavezno navođenje izvora
Ostale uslove korišćenja portala proÄitajte OVDE