SRPSKI PASOŠ MEĐU 35 NAJMOĆNIJIH NA SVETU: BEZ VIZE U 135 ZEMALJA, U TOKU JE IZDAVANJE PASOŠA NOVOG DIZAJNA

Foto: Shutterstock

Srpski pasoš zauzeo je 34. mesto na najnovijoj listi najmoćnijih pasoša sveta prema Henley Passport Indexu, čime se našao među 35 najjačih putnih isprava na svetu. Građani Srbije sa pasošem mogu bez vize da putuju u 135 država.

Na vrhu liste ponovo se nalazi Singapur, čiji državljani bez vize mogu da putuju u čak 192 zemlje. Slede Japan, Južna Koreja i Ujedinjeni Arapski Emirati sa pristupom u 188 država, dok je Švedska na trećem mestu sa mogućnošću putovanja u 187 zemalja bez vize.

Od zemalja regiona, Slovenija zauzima sedmo mesto sa pristupom u 183 države bez vize, dok je Hrvatska osma sa 182 zemlje. Crna Gora i Severna Makedonija dele 41. mesto sa mogućnošću putovanja u 127 zemalja bez vize, dok se Bosna i Hercegovina nalazi na 42. mestu sa bezviznim pristupom u 122 države.

U Srbiji je u toku izdavanje pasoša novog dizajna, koji imaju burgundi korice, unapređen izgled i dodatne bezbednosne elemente, uključujući UV zaštitu, vodene žigove i nove sigurnosne oznake.

Građani koji već poseduju važeći pasoš ne moraju da ga menjaju pre isteka roka važenja, već će novi dokument dobiti tek prilikom narednog izdavanja.

Cena izdavanja novog pasoša iznosi 4.500 dinara.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *