SRBIJA BEZ AMERIČKIH CARINA

Foto: Shutterstock

Sjedinjene Američke Države privremeno su ukinule carinske tarife za robu iz Srbije, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da ova odluka predstavlja veliku šansu za domaću privredu i nove investicije.

Vučić je naveo da su carine koje su ranije iznosile 35 odsto od sada snižene na nula odsto, dok se u narednom periodu očekuje nastavak razgovora o budućem režimu tarifa.

  • Ovo nam daje ogromnu šansu. To će značiti dalje snaženje našeg investicionog rejtinga i kreditnog rejtinga, jer će kompanije lakše donositi odluke o ulaganju u Srbiju – rekao je predsednik Srbije.

Prema njegovim rečima, prethodne carinske mere predstavljale su problem za pojedine domaće i strane kompanije koje posluju u Srbiji i izvoze na američko tržište.

Vučić je rekao da su američke vlasti analizirale četiri oblasti – prinudni rad, nepovoljne trgovinske prakse, farmaceutsku industriju i digitalne poreze, navodeći da Srbija trenutno nije obuhvaćena dodatnim merama po tim pitanjima.

OČEKUJU SE NOVA ULAGANJA

Predsednik Srbije istakao je da bi ukidanje carina moglo da otvori prostor za nova ulaganja stranih kompanija.

Kao primer naveo je japansku kompaniju koja je, prema njegovim rečima, ranije odlagala investiciju vrednu oko 500 miliona dolara zbog trgovinskih prepreka.

  • Verujem da sada postoji veća mogućnost da ta ulaganja budu realizovana – rekao je Vučić.

DRŽAVA PRATI SITUACIJU SA GORIVOM

Govoreći o energetici, Vučić je naveo da Srbija nastavlja razgovore sa partnerima u vezi sa energetskom stabilnošću i ocenio da je važno obezbediti sigurno snabdevanje građana i privrede.

On je rekao da je zbog problema u međunarodnom transportu, niskog vodostaja Dunava i poremećaja na svetskom tržištu omogućeno kompanijama da koriste sopstvene operativne rezerve goriva.

Dodao je da država formira poseban tim koji će pratiti situaciju i preduzimati mere kako bi se izbegli problemi u snabdevanju.

NAJAVLJENE ISPLATE I POMOĆ GRAĐANIMA

Vučić je najavio i niz mera koje će biti sprovedene tokom narednih meseci.

Od 1. avgusta očekuje se snižavanje cena lekova, dok će u septembru biti realizovane dodatne isplate za pojedine kategorije građana.

Kako je najavljeno:

  1. septembra počinju isplate dodatne pomoći penzionerima, borcima i korisnicima socijalnih davanja;

Vučić je naveo da će početkom septembra biti poznato i koliko će iznositi najavljena povećanja plata u javnom sektoru i penzija.

Predsednik Srbije ocenio je da odluke u vezi sa carinama, energetikom i ekonomskim merama predstavljaju važne korake za stabilnost zemlje u narednom periodu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *