REFORMA TAKSI TRŽIŠTA MOGLA BI DA DONESE 34,5 MILIONA EVRA DODATNIH JAVNIH PRIHODA GODIŠNJE

Foto: Shutterstock

Reforma taksi tržišta u Beogradu mogla bi da donese dodatnih 4,03 milijarde dinara, odnosno oko 34,5 miliona evra javnih prihoda godišnje, pokazala je studija Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Prema projekcijama autora studije, od tog iznosa oko 594 miliona dinara, odnosno približno 5,08 miliona evra, pripalo bi Gradu Beogradu. Oko 3,44 milijarde dinara, odnosno 29,38 miliona evra, predstavljalo bi prihod republičkog budžeta i fondova socijalnog osiguranja.

Procena je zasnovana na scenariju u kojem bi predložene promene dovele do povećanja broja taksi vozila, nižih efektivnih cena i značajnog rasta broja vožnji.

Prema projekcijama, broj taksi vožnji mogao bi da poraste sa sadašnjih približno 1,3 miliona na oko 3,9 miliona mesečno, dok bi godišnja vrednost taksi tržišta mogla da dostigne oko 31,4 milijarde dinara.

TRI KLJUČNE OBLASTI REFORME

Studija predlaže promene u tri ključne oblasti.

Prva je tehnološka modernizacija, koja bi trebalo da doprinese efikasnijem funkcionisanju taksi sistema i boljoj dostupnosti usluge putnicima.

Druga oblast odnosi se na fleksibilnije formiranje cena, dok se treća tiče povećanja ponude taksi vozila, kroz izdavanje nekoliko hiljada novih dozvola.

Autori studije smatraju da bi kombinacija ovih mera mogla da poveća dostupnost taksi prevoza, smanji efektivni trošak za putnike i istovremeno zadrži visoku profitabilnost profesionalnih taksi vozača.

Predložene promene tako bi, prema proceni Ekonomskog fakulteta, mogle istovremeno da utiču na razvoj taksi tržišta i povećanje javnih prihoda.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *