Sezona je godišnjih odmora a nije retkost da se na odmoru, daleko od kuće, desi i neka neprijatna situacija kao što je gubitak važnog dokumenta.
Gubitak pasoša može biti stresno i zastrašujuće iskustvo, naročito kada se desi u inostranstvu. Međutim, važno je ostati smiren i preduzeti odgovarajuće korake kako biste brzo rešili situaciju. Ovaj tekst će vam pomoći da saznate šta trebate da uradite u slučaju gubitka pasoša prema zakonodavstvu Republike Srbije i kako da se pripremite za ovakvu situaciju.
Korak 1: Ostanite smireni i proverite još jednom
Prvo i najvažnije, ostanite smireni. Panika neće pomoći, a može čak i pogoršati situaciju. Proverite još jednom sve svoje torbe, džepove, hotelsku sobu i mesta na kojima ste boravili ili koja ste posetili. Ponekad pasoš može biti zagubljen u nekom delu prtljaga ili ostavljen na neočekivanom mestu.
Korak 2: Prijavite gubitak lokalnim vlastima
Ako ste sigurni da je pasoš zaista izgubljen, sledeći korak je prijava gubitka lokalnim vlastima. Ovo je važno kako biste dobili zvaničnu dokumentaciju o gubitku pasoša, što može biti potrebno za dalji postupak. Posetite najbližu policijsku stanicu i zatražite izdavanje potvrde o prijavi gubitka pasoša.
Korak 3: Kontaktirajte najbližu ambasadu ili konzulat Republike Srbije
Po dobijanju potvrde iz policije o prijavi nestanka ili krađe putne isprave, neophodno je da se u najkraćem roku obratite najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije. Oni će vam pružiti smernice o sledećim koracima. Ambasade i konzulati su tu da vam pomognu u ovakvim situacijama, i oni će vam objasniti kako da podnesete zahtev za privremeni pasoš ili putni list, koji će vam omogućiti da se vratite kući.
Korak 4: Pripremite potrebne dokumente
Za izdavanje privremenog pasoša ili putnog lista, biće vam potrebni određeni dokumenti. Ovo može uključivati:
- Dokument kojim se dokazuje državljanstvo Republike Srbije
- Dokument koji potvrđuje identitet – lična karta ili vozačka dozvola Republike Srbije
- Policijski izveštaj o gubitku pasoša
- Izjava o okolnostima pod kojima je pasoš izgubljen (izjava se piše na licu mesta, na formularu koji dobijate u Generalnom konzulatu)
- Popunjen formular za izdavanje putnog lista
- Tri fotografije u boji dimenzija 3.5 x 4.5 cm
- Konzularna taksa
Unapred pripremite ove dokumente kako biste ubrzali proces izdavanja novog pasoša.
Korak 5: Popunite zahtev izdavanje putnog lista
U ambasadi ili konzulatu Republike Srbije bićete u mogućnosti da popunite zahtev za izdavanje privremenog pasoša ili putnog lista,koji služi za povratak u zemlju i nije ga moguće koristiti za odlazak u neku drugu državu. Putni list je dokument koji se izdaje državljaninu Republike Srbije koji boravi u inostranstvu bez putne isprave i ima rok važenja najduže do 60 dana. Osoblje ambasade će vam pomoći u ispunjavanju formulara i pružiti dodatne informacije o postupku. Budite spremni da platite određene takse za izdavanje novog dokumenta.
Korak 6: Sačekajte izdavanje privremenog pasoša
Proces izdavanja privremenog pasoša ili putnog lista može trajati nekoliko dana, u zavisnosti od zemlje i specifičnih okolnosti. U međuvremenu, obavezno ostanite u kontaktu sa ambasadom ili konzulatom kako biste bili informisani o statusu vašeg zahteva. Oni će vam reći kada i gde možete preuzeti novi dokument.
Korak 8: Preduzmite preventivne mere za budućnost
Nakon što ste dobili novi pasoš i vratili se kući, razmislite o preduzimanju preventivnih mera kako biste izbegli slične situacije u budućnosti. Evo nekoliko saveta:
Fotokopirajte svoj pasoš: Napravite nekoliko kopija pasoša i čuvajte ih odvojeno od originala. Takođe, elektronske kopije možete sačuvati na sigurnom mestu, kao što je email ili cloud servis.
Koristite sef: Kada ste u hotelu, čuvajte pasoš u sefu, a ne u torbi ili džepu. Time smanjujete rizik od krađe ili gubitka.
Nosite pasoš na sigurnom mestu: Kada morate da nosite pasoš sa sobom, koristite novčanik ili torbicu koja se može nositi ispod odeće, blizu tela.
Prijavite se u STEP: Ako putujete u inostranstvo, prijavite se u STEP (Smart Traveler Enrollment Program) ili sličan program koji nudi vaša zemlja. Ovaj program omogućava ambasadi da vas kontaktira u hitnim slučajevima.
Posebne situacije: Krađa pasoša
Ukoliko sumnjate da je vaš pasoš ukraden, postupak je sličan, ali sa dodatnim koracima. Prijavite krađu policiji i dobijte policijski izveštaj. Takođe, obavestite ambasadu ili konzulat o krađi kako bi mogli preduzeti dodatne mere zaštite i sprečili moguće zloupotrebe vaših podataka.
Šta raditi nakon povratka kući
Kada se vratite kući sa privremenim pasošem, morate podneti zahtev za novi, trajni pasoš. Odmah po gubitku pasoša, svi građani su u obavezi da to prijave Odeljenju za putne isprave radi proglašenja pasoša nevažećim. Odeljenje se nalazi u zgradi SIV 3, a taksa za izradu rešenja je 900 dinara. Nakon toga se uplaćuje taksa od 3.600 dinara. Ukoliko imate dokaz o hitnosti, izrada se može završiti u roku od 48 sati.
Izvor – Espreso / 011info/ Prenela M.L.
Foto: Profimedia