Foto: Shutterstock.com/Dalibor Ogrizovic
Novi Sad prepoznat je kao jedan od najuspešnijih gradova među dosadašnjim nosiocima titule Evropske prestonice kulture, pokazalo je opsežno istraživanje koje je sprovela Evropska komisija.
Kako je saopštila Fondacija Novi Sad 2022, reč je o prvom ovakvom istraživanju koje Evropska komisija sprovodi od pokretanja projekta Evropske prestonice kulture 1985. godine.
Analizom su obuhvaćena 22 grada koja su u prethodnim godinama nosila ovu prestižnu titulu, a Novi Sad je posebno izdvojen zbog ostvarenih rezultata i dugoročnog razvoja projekta.
Prema navodima iz izveštaja, Evropska komisija pohvalila je Novi Sad u gotovo svim ključnim segmentima realizacije projekta Evropske prestonice kulture, posebno kada je reč o razvoju kulturne scene, uključivanju zajednice, međunarodnoj saradnji i dugoročnom uticaju na razvoj grada.
Istaknuto je i da je projekat doprineo jačanju kulturnih kapaciteta grada, unapređenju infrastrukture i većoj međunarodnoj prepoznatljivosti Novog Sada na evropskoj kulturnoj mapi.
Titulu Evropske prestonice kulture Novi Sad poneo je 2022. godine kao prvi grad iz Srbije koji je dobio ovo značajno evropsko priznanje.
