Foto: Shutterstock.com/KinoMasterskaya, ilustracija
U Narodnom muzeju Srbije od 19. do 24. maja biće održana 26. Međunarodna smotra arheološkog filma, a projekcije će biti besplatne za sve posetioce.
Program će svakodnevno biti organizovan u atrijumu muzeja od 19 casova, dok je svečano otvaranje zakazano za 19. maj u 18.30 casova. Manifestaciju će otvoriti filmovi „Xingu-Tokyo: Ancestralna veza” i „Mesto pre mene – megafauna”, a počasni gost ovogodišnje smotre biće Ambasada Brazila.
Publika će imati priliku da pogleda ukupno 21 film iz Brazila, Italije, Španije i Srbije, a većina ostvarenja prethodno je prikazana na poznatim evropskim festivalima arheološkog filma.
Organizatori ističu da filmove odlikuju visok naučni kvalitet i savremen pristup predstavljanju kulturne baštine, zbog čega je program namenjen i stručnjacima i široj publici zainteresovanoj za arheologiju i istoriju.
U okviru pratećeg programa biće održano i predavanje „Kako se nekad dobro jelo… baš – Ishrana ljudi u neolitu”, dok je za najmlađe posetioce planiran film o arheološkom lokalitetu Gomolava, kao i stručno vođenje pod nazivom „Jedan dan u praistoriji”.
