Foto: Shutterstock.com/BokiPop034/Ilustracija
Zbog najavljenog toplotnog talasa i ekstremno visokih temperatura, vozačima se savetuje dodatni oprez, kako zbog bezbednosti u saobraćaju, tako i zbog povećanog rizika od izbijanja požara, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Iz AMSS-a apeluju na vozače da ne ostavljaju u vozilima predmete koji mogu izazvati požar, poput providnih plastičnih flašica, upaljača, sprejeva i limenki.
Poseban oprez savetuje se prilikom parkiranja, pa se vozačima preporučuje da automobile ne ostavljaju na suvoj travi ili niskom rastinju, jer vreli delovi vozila, naročito izduvni sistem, mogu izazvati paljenje.
AMSS preporučuje da se duža putovanja i prelazak granica, ukoliko je moguće, organizuju u večernjim ili ranim jutarnjim satima, kada su temperature niže i uslovi za vožnju povoljniji.
Ipak, vozači koji putuju noću treba da budu posebno oprezni, jer umor i pospanost značajno smanjuju koncentraciju i povećavaju rizik od nezgoda.
STANJE NA PUTEVIMA I GRANICAMA
Prema poslednjim informacijama, na naplatnim stanicama na auto-putevima u Srbiji trenutno nema zadržavanja vozila.
Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja za putnička vozila.
Kada je reč o teretnom saobraćaju, kamioni na izlazu iz Srbije čekaju oko 60 minuta na graničnim prelazima Horgoš i Batrovci, dok na ostalim prelazima nema dužih zadržavanja za sve kategorije vozila.
AMSS podseća vozače da tokom tropskih dana redovno proveravaju tehničku ispravnost vozila, naročito stanje rashladnog sistema, pneumatika i nivo tečnosti, kako bi izbegli kvarove i opasne situacije na putu.
