Foto: Shutterstock
Srbija je sve bliže ukidanju rominga sa Evropskom unijom, nakon što su započeti pregovori o uključivanju u režim „U romingu kao kod kuće“ (Roam Like at Home).
Na sastanku sa predstavnicima Evropske komisije razmatrani su naredni koraci u procesu pristupanja jedinstvenom evropskom prostoru rominga, kao i dosadašnje aktivnosti Srbije na usklađivanju zakonodavstva u oblasti elektronskih komunikacija.
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović predstavio je rezultate koje je Srbija ostvarila u harmonizaciji propisa sa pravilima Evropske unije, uključujući pripremu izmena Zakona o elektronskim komunikacijama i pratećih podzakonskih akata.
Ove aktivnosti, kako je navedeno, predstavljaju važan preduslov za uspešno okončanje pregovora i buduću primenu režima koji bi građanima Srbije omogućio korišćenje mobilnih usluga u EU bez dodatnih troškova rominga.
Sagovornici su ocenili da bi uključivanje Srbije u evropski roming prostor predstavljalo značajan korak u procesu evropskih integracija, kao i direktnu korist za građane i privredu kroz povoljnije korišćenje mobilnih komunikacionih usluga u inostranstvu.
Istaknuto je i da Srbija ostaje posvećena reformama i daljem usklađivanju sa standardima Evropske unije, uz nastavak saradnje sa evropskim institucijama u cilju što skorijeg uspostavljanja ovog režima.
